1 stycznia 2017 roku na małe i średnie przedsiębiorstwa nałożony zostanie nowy obowiązek ewidencjonowania podatku VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Dostosuj swoją firmę do nowych przepisów prawa.
Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?
Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem danych, tworzonym z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych. JPK zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres i posiada ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie.
W jaki sposób przekazywać dane?
Przekazywanie Jednolitego Pliku Kontrolnego do odpowiednich organów odbywać się będzie za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zawartych w księgach.
Jakie kary grożą za niedostarczenie Jednolitego Pliku Kontrolnego?
Za brak przekazania plików Jednolitego Pliku Kontrolnego w terminie grozi kara porządkowa w wysokości 2 800 zł. Jeżeli przedsiębiorca nie może w terminie przekazać plików, powinien poinformować o tym organ wskazując przyczyny niedotrzymania terminu oraz wskazać termin, w którym wypełni obowiązek.
W przypadku, gdy udowodnione zostanie celowe udaremnienie czynności kontrolnych organom podatkowym, podatnikowi grozi kara grzywny do 17 760 000 zł.
Najważniejsze terminy
Duże przedsiębiorstwa:
- wprowadzenie ewidencji VAT: 1.07.2016
- wprowadzenie JPK w całości: 1.07.2016
Małe i średnie przedsiębiorstwa:
- wprowadzenie ewidencji VAT: 1.01.2017
- wprowadzenie JPK w całości: 1.07.2018
Mikro przedsiębiorstwa:
- wprowadzenie ewidencji VAT: 1.01.2018
- wprowadzenie JPK w całości: 1.07.2018
Dodaj komentarz