0 502 516 756 netserwis@redlo.eu

Czym jest CryptoLocker?

Bezpieczeństwo danych

Czym jest CryptoLocker?

Posted By net-serwis

CryptoLocker jest programem typu ransomware (ang. ransom okup), który atakuje komputery działające w systemie Microsoft Windows. CryptoLocker rozpowszechniany jest za pomocą zainfekowanych załączników w wiadomościach e-mail, a także poprzez tzw. botnety.

Po aktywacji wirus szyfruje dane znajdujące się w komputerze lub w sieci komputerów. Początkowo CryptoLocker szyfrował jedynie pliki tekstowe, jednak aktualnie szyfrowane są również inne pliki, w tym zdjęcia i pliki wideo. Po zaszyfrowaniu danych, na komputerze wyświetlona zostaje informacja o możliwości odzyskania danych pod warunkiem uiszczenia opłaty (najczęściej w Bitcoinach lub przedpłaconych voucherach).

Pomimo tego, że CryptoLocker jako taki może zostać usunięty z komputera, pliki pozostaną zaszyfrowane. Powszechnie uważa się, że po raz pierwszy CryptoLocker pojawił się w internecie 5 września 2013 roku.

 

Jak bronić się przed CryptoLockerem?

Po pierwsze i najważniejsze: twórz kopie zapasowe swoich danych. Jest to jedyne skuteczne zabezpieczenie przed utratą danych.

Po drugie: zdrowy rozsądek. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości, a w przypadku otrzymania rachunku lub potwierdzenia zawarcia transakcji, sprawdź, czy adres e-mail zawiera domenę operatora lub dostawcy usługi, a także, czy w treści załączony został link do jego strony.

Nigdy nie otwieraj załączników, jeżeli masz najmniejsze wątpliwości dotyczące źródła jego pochodzenia.

 

 

3 thoughts on “Czym jest CryptoLocker?

  1. with people like one to grant visibly all of that numerous populaces would am inflicted with sold for electronic ebook to create selected jumps in favor of their unique terminate

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *